Gusinje i Plav


VRACANJE TRADICIONALNOG IMENA - BOSNJAK

Juce, 22.marta 2003.god., u Podgorici, odrzan je najavljeni okrugli sto MULTIETNICKO OGLEDALO CRNE GORE III, sa temom "MUSLIMANI-BOSNJACI KAKO VAM JE IME?", u organizaciji Foruma Muslimani/Bosnjaci Crne Gore i Udruzanja "Almanah", a u saradnji sa NVO"Matica Bosnjaka CG", "Kula"-Rozaje, "Seher"-Tuzi,"Tesnim"-Podgorica i "Behar"-Rozaje, na kojem je uz saglasnost i potpis svih ucesnika skupa donesena DEKLARACIJA O VRACANJU TRADICIONALNOG IMENA - BOSNJAK.

Skup je poceo pozdravnom recju prof.dr. Serba Rastodera, "...da samo pitanje koje je postavljeno od strane organizatora je upravo bila teznja na ukazivanje da nesto nije u redu sa imenom i da je cilj organizatora danasnjeg okruglog stola upravo bio, da u susret predstojecem popisu stanovnistva, doprinese stvaranju stmosfere u kojoj ce pravo na vlastito nacionalno ime biti tretirano kao demokratsko i pravo na ocuvanje identiteta. Ovaj skup ne bi teralo da ima ambiciju da nesto presudi, nametne, arbitrira ili da zavrsi rad iluzijom da je ovo pitanje apsolvirano." - rekao je predsjedavajuci skupa, dok je svoju besjedu zakljucio rjecima "Prava dilema vise nije Bosnjak ili Musliman, ili Musliman-Bosnjak, vec Bosnjak ili Srbin, Bosnjak ili Crnogorac. Pravo izbora mora biti pojedinacno, dok je odgovornost o izboru prevashodno na nama."

U radu okruglog stola ucestvovalo je 134. ucesnika, naucnih, kulturnih, javnih i politickih licnosti iz redova muslimansko/bosnjackog naroda u Crnoj Gori.
Skup je na pocetku pozrdavio reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Idriz ef. Demirovic, naglasavajuci da se okrugli sto odrzava na dobro odabranoj temi, imajuci u vidu da je "...osnova svega - znati ime svih stvari".
Predsjedavajuci je nakon pozdravne rijeci predlozio komisiju, u ciji sastav su izabrani predstavnici svih naucnih, kulturnih, javnih i drustveno-polutickih, ciji je sastav, od strane skupa, jednoglasno i usvojen. Zadatak komisije je da na osnovu izlozanog skupu predloze deklaraciju na usvajanje.
Vise od pedeset ucesnika okruglog stola prilozili su pisane referate o ovoj temi, i svi oni imali su pravo u okviru vremena panel diskusije obrazloziti svoj rad. Pojedinci su u cilju efikasnosti i potrebe da se u vremenskom periodu i zavrsi okrugli sto odustali od svog javnog istupa. Svi ti radovi bice objavljeni u tematskom broju "Almanaha". Kao ucesnik ovog visokog skupa, za potrebu adekvatne informisanosti posovanih posletilaca nase stranice, u cjelosti navodim predlozenu i na kojem je uz saglasnost i potpis svih ucesnika skupa usvojena DEKLARACIJA O VRACANJU TRADICIONALNOG IMENA - BOSNJAK.:

" Polazeci od cinjenice da je Crna Gora multinacionalna i multikonfesionalna drzava;
Uvjereni da su tradicija, obicajne i kulturne osobenosti koje su kroz istoriju nastojale i prozimale se na prostorima danasnje Crne Gore, civilizacijske vrijednosti koje treba uvazavati i njegovati; Imajuci u vidu da samo demokratska drustva i drzave punih gradjanskih i ljudskih sloboda imaju buducnost, te da je pravo na ocuvanje nacionalnog, kulturnog i duhovnog inentiteta, jedno od temeljnih prava; Svesni da identitet mogu imati samo narodi koji se potvrdjuju stvaralackim iskazivanjem i demokratskom odbranom svojih prava; Ucesnici Radnog stola "MUSLIMANI-BOSNJACI KAKO VAM JE IME?", odrzanog u Podgorici, 22.marta 2003.godine, u organizaciji Foruma Muslimani/Bosnjaci Crne Gore i Udruzanja "Almanah", utvrdili su:

Deklaraciju

Muslimani iz svih drzava - bivsih republika SFRJ, vec su se opredjelili za vracanje tradicionalnog narodnog imena - BOSNJAK. Smatramo da je naziv Bosnjak istorijsko utemeljeno i adekvatno ime i za dio ovog naroda koji zivi u Crnoj Gori.
Nema ni jednog argumenta koji bi nas imenom odvojio od naroda kojem pripadamo i sa kojim smo vjekovima, pa i u svim bivsim zajednickim drzavama, imali isto ime.
Vjerujemo da Crna Gora ima dovoljno demokratskog kapaciteta da razumije i uvazi opredjeljenje za reafirmaciju narodnog imena - Bosnjak. To podrazumjeva i obavezu stvaranja politickih i pravnih uslova za adekvatan tretman pri predstojecem popisu stanovnistva.
Ocekujemo da i crnogorska politicka, kulturna i naucna javnost, bez rezervi, prihvati upotrebu naziva Bosnjak. Tim prije sto reafirmacija ovog imena, ni na koji nacin, nece i ne moze dovesti u pitanje dokazanu privrzenost Bosnjaka Crnoj Gori i njihovu opredjeljenost da, zajedno sa svima koji zive, doprinose prosperitetu drzave Crne Gore - nase zajednicke domovine.

U prvom javljanju preko nase stranice, kao ucesnik ovog visokog skupa, moram izaraziti licne utiske: - Sa zadovoljstvom sam licno potpisao ovakvu jednu deklaraciju, ali su me samo zabrinule iznijete rijeci da ova deklaracija ne obavezuje. To me navodi i na razmisljanje, zbog cega je to trebalo naglasavati. Zar ce trebati ponovo jedan drugoga ubjedjivati ko smo i sto smo ili nam je vise dosta donosenja deklaracija. Prisjetimo se svih koje su donijete u istom cilju. Rijeci organizatora ovoga skupa, koje sam na pocetku i naveo da "... ne bi teralo da ima se ima ambicija da se nesto presudjuje, namece, arbitrira ili zavrsi rad iluzijom da je ovo pitanje apsolvirano " mozda ne bi, ali ipak dovodi u simnju i samu realizaciju donesene deklaracije. Ne dozvolimo da obiljezavamo deset godina odrzavanja Svebosnjackog Sabora i vracanja svom imenu, a da ga i mi zakonski ne uprilicimo. Ne dozvolimo samo jos jedno zavaravanje na zadatu temu. Sama deklaracija jasno kaze, da se "ocekuje da i crnogorska politicka, kulturna i naucna javnost, bez rezervi, prihvati upotrebu naziva Bosnjak. Tim prije sto reafirmacija ovog imena, ni na koji nacin, nece i ne moze dovesti u pitanje dokazanu privrzenost Bosnjaka Crnoj Gori i njihovu opredjeljenost da, zajedno sa svima koji zive, doprinose prosperitetu drzave Crne Gore - nase zajednicke domovine", a ja se sada pitam da li ce se ta ocekivanja i ispiniti? Mislio sam da cu se sa ovog visokog skupa vratiti brz nedoumica na ovu temu. Ipak se nadam da vise nikada nece biti potrebno donositi bilo kakve deklaracije po ovoj temi, ako stvarno znamo ko smo.

- Ne mogu se i pored zadovoljstva povodom usvojene deklaracije otisnuti i odagnati uocenom i na kraju deklaracije naglasenom " ...doprinosu prosperiteta drzave Crne Gore - nase zajednicke domovine". Pitam se zbog cega se mora Bosnjacima toliko puta ponavljati odnos prema drzavi Crnoj Gori, i ukazivanje da je to nasa drzava, pa onda i nasa zajednicka domovina.

Bosnjaci dobro znaju svoju drzavu, znaju dobro gdje su rodjeni, gdje zive i rade, znaju da su po drzavnosti Crnogorci, ali i dobro znaju i pojam domovina? Ili mozda i to treba objasnjavati i organizovati okrugle stolove, po zadatoj temi.

- Ocekivao sam da ce se neko od ucesnika, a prvo od organizatora skupa, prisjetiti svih nevinih zrtava koje su pale u minulom ratu BiH, Bukovici, Sjeverinu i Strpcima, i zamoliti prisutne da fatihom ili minutom cutanja odamo pocast vjecne slave sa nadom da ce vlasti novoformirane zajednice Srbije i Crnoj Gore definitivno iznijesti istinu o Strpcima... Licno sam imao namjeru uraditi to ali nijesam imao prilike zbog, kako ranije rekoh vremenski ogranicenog vremena izlaganja, koje se dosta cesto, pretvaralo i u predavanja, tako da sam odustao od svog nastupa, postujuci napomenu organizatora da ce svi radovi biti objavljeni u tematskom broju "Almanaha".

Mahsuz sellam,
Ismet I.MEDUNJANIN iz Bara.


Urednici

Saradnici


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Chatroom | Vijesti P-G | Glavna Stranica
Copyright © 2002 Gusinje-Plav.com