www.Gusinje-Plav.com


UTISCI I OBAVEZE NAKON GODISNJIH ODMORA
Pise: Ibrahim Husejnovic iz Plava
Godisnji odmori su uglavnom zavrseni. Mjeseci juli i avgust uglavnom su rezervisani za ovu i slicne namjene. Oni koji su u dijaspori a zeleli su i bili u mogucnosti da posjete svoje rodno mjesto Plav i Gusinje, to su vec ucinili i vratili se svojim obavezama i familijama. Naravno da se sumiraju utisci kojih ima na pretek. Svaki pojedinac puno toga lijepog pozeli svom rodnom kraju, pa u tom pravcu svako razmislja na svoj nacin u stilu: da je ovo, kad bi bilo i ono drugo. Izvjesno je da puno toga hvali tj. nedostaje plavskogusinskoj kotlini, kako bi ona mogla na bolji i efikasniji nacin da prezentira sve ono sto joj je majka priroda dala. Zamisao odgovornih i njihovo opredjeljenje jeste da se ovaj kraj u buducnosti mora bazirati na razvoju turizma i poljoprivrede tj. proizvodnje zdrave hrane i svega onoga sto hranu cini zravom i ekoloski pozeljnom. Medjutim, da bi se razvio turizam, doveli gosti domaci i strani i razvila poljoprivreda, ovaj kraj bi morao pod hitno da izgradi putnu mrezu, kako ne bismo kao do sada bili slijepo crijevo i da se tako kracom i kvalitetnijom mrezom primaknu trzista centrale, primorja i susjednog Kosova.

Vas tekstopisac ovih redova je bio je pocascen da u drugoj polovini jula bude na svadbi jednom Radoncicu, u mjestu kraj Skadra kojeg su nasi iseljenici nazvali Novo Gusinje. Na Albanskom oni svoje selo zovu Guci e re. U tom selu sam se susreo pored Radoncica i sa pojedincima iz bratstva Gocaj, Bruncaj, Lukovic, Sahmanovic, Mekuli i drugima, a uvjerio sam se da zive u punoj slozi i da maksimalno uvazavaju jedni druge, te da se medjusobno pomazu i solidarisu jedi sa drugima. Nedaleko od njihovog sela nalazi se i selo Vraka gdje pretezno zive pripadnici pravoslavne vjere, setali su me moji domacini i kroz to selo i govorili su o svojim komsijama tj. o Vracanima afirmativno, naglasavaju da je oduvijek popstojala medjunacionalna tolerancija i uvazavanje. Takodje su me informisali da su ova bratstva iz Plava i Gusinja potrazila utociste u Skadru,njegovoj okolini i sirom Albanije jos od davne 1912 i 13. godine proslog vijeka kako bi izbjegli pokrstavanje i mucenje koje je ucinila vlast Crne Gore u proslosti preko Avro Cema(Avra Cemovica) i njegovih sledbenika. Kralj Zog je nase iseljenike primio na jedan primjeren i valjan nacin, posto im je pored velikih poljoprivrednih kompleksa, udijelio i znacajna novcana sredstva sa kojima su u startu bili izjednaceni sa domicilnim stanovnistvom ili su bili u jos povoljniji polozaj u odnosu na njega.
Licno sam se uvjerio da se pravi putna mreza od Vrmosa prema Skadru, te da se naveliko krenulo i sa njenim asfaltiranjem. Rijec je o kvalitetnom magistralnom putu koji ce biti duzine samo 60 km, iz cega proizilazi da ce Plavljani i Gusinjani do Skadra stizati za samo jedan sat lagane voznje. Nasa je drzava preuzela obaveze da se ukljuci u ovu putnu mrezu na nacin sto bi uradila dva putna kraka od Podgorice do Ujkica kuca prema Albanskoj granici i od granicnog prelaza Grncar do Gusinja, kako bi stanovnicima kotline bila bliza Podgorica i Crnogorsko primorje i kako bi brze, lakse i jeftinije mogli da plasiraju svoje na daleko cuvene poljoprivredne proizvode: Gusinski krompir, Zavrski pasulj, domaci kukuruz i mnoge druge proizvede. Nazalost, kao i mnogo puta do sada, data se obecanja jalove, sto je na najbolji nacin osujetio i vama predocio novinar TV Vijesti Sadikovic, preko svoje emisije o Plavu i Gusinju. Ipak, ne valja gubiti nadu i treba i dalje traziti ispunjenje obecanog, posebno danas kada je islamski zivalj kotline iskazao punu kooperativnost prema drzavi, lojalnost i integrisanost, glasanjem za Crnogorsku nezavisnost i stvaranje mlade drzave.

Prvi put se dogodilo za zadnjih 4-5 decenija da lokalna vlast bukvalno okrene ledja svom narodu u momentu kada mu je bilo najteze. Nedavne poplave su toliko ugrozile poljoprivredne parcele, kuce, kanale za navodnjavanje i tome slicno, zbog cega je i drzava iz svojih rezervi kao pomoc opredijelila 130 hiljada eura. Medjutim ta sredstva nijesu pravilno iskoriscena pa se prvi put dogodilo da su livade pored plavske i drugih rijeka prakticno sagorjele zbog nemogucnosti navodnjavanja, dok pojedinci i pored zelje da jazove urede, nijesu to mogli sami zavrsiti bez pomoci onih koji su bili duzni da pomognu od elementarnih nepogoda.

Kako je pocela skolska godina, familije su usmjerene na kupovinu knjiga, odjece i obuce za svoje ucenike i na osiguravanje sredstava za studente. Po onoj narodnoj, mala djeca mala briga, velika djeca - velika briga. U svakom slucaju valja evljad skolovati i na pravi ga put izvesti. Krilaticu ikre - uci, izucavaj, mnogi prepoznaju, pa djeci pruzaju sansu da kroz zivot bolje prodju i da valjaju sebe i zajednici kojoj pripadaju.Nas Poslanik Muhammed a.s. nam je nalozio: Trazite znanje pa da cete po njega otici i do Kine. Neki su nasi mladi narastaji za znanjem otisli i jos dalje - el hamdulilah.

WWW.GUSINJE-PLAV.COM - PLAVSKO GUSINJSKI CNN


 Redakcija   (9. jun, 2009)  



Tehnicki urednici i web dizajneri: braca Edvin i Edin Hot




Redakcija:

     Rafet Hot         Selim Cekic        Nuki Lucevic     Senad Sehovic     Hamo Mulic.


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Glavna Stranica
Copyright © 2002-2009 www.Gusinje-Plav.com