www.Gusinje-Plav.com


KLASICNI I MODERNI GLAS VENECIJE
Venecija je nesto medju najlepsim sto je stvoreno na zemlji. Od svih mogucih varijanti osmisljenih ideja u stvarnosti uzivanja najprirodnije. Opisujuci neke bitne cinjenice ovoga carobnog grada je samo kap u moru. Ali eto izdvajam tu kap u kontekstu uspomena na posjetu od dva dana. Sa mojom grupom zaljubljenika proputovali smo Italiju, kroz njenu Renesansu od Napulja i Pompeja na jugu, do Florence i Venecije na sjeveru. U Veneciju smo ostali dva dana, a slike i uspomene su ostalo za dugo. Krstareci zavojitim ulicama kroz jezgro grada stiglis mo do Pijace sv. Marka. Zute strelice oznaka na raskrsnice ulica, izvijene kao i kanali Venecije, jer u sustini pokazuju vijugavi putokaz po vodi i dodjosmo do dzinovskog mermernog mosta RIALTO na kanal Grande, preplavljen svetlom sunca.

U periodu vrhunca svoje pomorske moci, pocetkom 15 vijeka, Republika Venecija dobiva naziv —La Srenissma—PRESVJETLA. Cinjenicno je da je ovaj cudesni grad, smjesten u Venecijaskom zalivu na preko 100 malih medjusobno odvojenih ostrva i ispresijecan sa 160 kanala spojenih sa preko 400 kamenih, gvozdenih i drvenih mostica, grad posebne svjetlosti i otuda naziv SERENISSMA. Prelijepi kameni most RIALTO u samom sjedistu grada iz 16 tog vijeka je centralna kopnena gradska arterija, urusavao se dva puta pod teretom ljudske mase. Taj most kasnije je bio inspiracija mnogim poznatim slikarima i Sekspiru, cija se radnja, Mletackog Trgovca, odvija upravo na njemu. Tri stepenista za pjesake i dva niza radnji izmedju njih, tokom cijelog dana okiceni su turistima, koji kao ziva rijeka pohode ovaj grad u toku cijele godine iz cijelog svijeta, Veneciju posjeti 40 miliona ljudi.




Nekako cudnovato kako se covjek u Veneciji brzo navikne na zivot na vodi. Osim elegantno izvijenih gondola, koje klize vodenim sokacima glavnom venetskom Stradom, velikim kanalom dugacak skoro 4 km.i sirok 60 metara a njemu su tri velika mosta: Ponte delji Ckalci, Ponte di Rialto i Ponte del Akademija. Iz tog razloga za turiste su svakako najznaceniji Vaporeto brodici za gradski prevoz sa kojima se lako stize do svih ciljeva. Venecija u doba svog prosperiteta imala je 150000 hiljada stanovnika i bila treca u Evropi a danas broji 65.000 hiljada. Visoke cijene stanova i nakirnica te specifican nacin zivljenja na vodi bez automobila, mnoge ljude upucuje na kopnu. Renesansne, goticke ili barokne venecijanske palate kanala Grande u kojima su zivjeli Duzdevi,Vojvode i ostali velikodostojnici, sada su pretvorene u muzeje. Jedan medju ostalima je tu zivio i Napolen, koji je posle vise od sto godina ukinuo cuvenu Republiku. I prosto je nemoguce a da se covjek ne zapita na koji je nacin opstao grad sagradjen pre toliko vjekova na drvenim stubovima poronulim u slanu morsku vodu, ili morem natopljenu zemlju ostrvaca venecueskog zaliva. Ova zagonetka je prosto objasnjenje. Kada se borovo drvo posjece i od njega oblikuje balvan, onda se potopi u slanu morsku vodu u koju ostaje jednu godinu a najvise dvije godine. Zbog nedostatka kiseonika i zahvaljujuci soli koja popunjava sve pore drveta i tako je je za uvijek zasticeno od stetocina i trulezi. Tako postane tesko, tvrdo i idealan dugovjecan gradjevinski materijal.

Pjaca San Marko, trg jedinstvenog urbanistickog arhitektonskog rjesenja centralni je dio grada. Nazvan je po zastitniku Marku, cije su mosti 1882. od Muhamedovih sledbenika u Aleksandriju ukrali dva venecijanska trgovca. Na zapadu iznad glavnoga ulaza nalaze se cetiri upregnuta bronzana konja, koje su takodje venecijanci ukrali i donijeli sa Carigradskog hipodruma. Na prvom mjestu je takodje Duzdeva palata, olicenje moci i bogastva Republike, graditeljstva visoke Renesanse. U njoj se kriju takodje tajni djelovi zatvorskih celija u kojima je boravio i najcuveniji veneciski zatvorenik, Kazanova, koji je sa jos jednim zatvorenikom uspio da pobjegne i u obliznjem restoranu Florijan popije kafu i nakon toga napusti Veneciju. Iznimnom Venecijom, njenim sadrzajem, njene palate, maske i karnevali, gondole i gondoliere, muzeji i galerije, slike Titoretadju kojima i cuvene italijanske spagete, Ticiana i mlogo, mlogo toga, price o Marku Polu koji je iz Kine u republiku donio novotvorine, medju kojima cuvene italijanske spagete, cuveno staklo iz Murana, cipke iz Burana, krilatog bronzanog Lava, simbol su Marka i Venecije. Upravo ovdje pod ovim simbolom na pjaceti na kojoj se moze doci i sa mora, vecina turista zapocinje svoju posjetu a ja sa svojom ekipom zavrsavam i odnosimo impresivno sjecanje na Veneciju. ARIVEDERCI.

HAMO MULIC, jul. 2011 godina

WWW.GUSINJE-PLAV.COM - PLAVSKO GUSINJSKI CNN


 Redakcija   (9. jun, 2009)  



Tehnicki urednici i web dizajneri: braca Edvin i Edin Hot




Redakcija:

     Rafet Hot         Selim Cekic        Nuki Lucevic     Senad Sehovic     Hamo Mulic.


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Glavna Stranica
Copyright © 2002-2009 www.Gusinje-Plav.com