www.Gusinje-Plav.com


"SVE BEHARA I SVE CVJETA"- PJESMOM DO IMENA"

U organizaciji Bošnjackog savjeta u Crnoj Gori u prepunoj sportskoj dvorani u Bijelom Polju,  19.03.2011. godine održana je manifestacija pod nazivom ”SVE BEHARA I SVE CVJETA, PJESMOM DO IMENA”.

VECE BOŠNJAKA CRNE GORE

VECE BOŠNJAKA CRNE GORE

Prije pocetka programa, u ime organizatora ove veceri Bošnjackog savjeta pozdravleni su brojni musafiri:  Vjerski poglavari, predstavnici države Crne Gore, predstavnici države Bosne i Hercegovine, predstavnici diplomatskog kora  akreditovani  u Crnoj Gori, kao i predstavnici Crne Gore akreditovani u inostranstvu, predsjednici i potpredsjednici opština, narodni poslanici Skupštine Crne Gore, clanovi Bošnjackog savjeta,  predsjednici iseljenickih klubova Bošnjaka, predstavnici crnogorskih institucija, predstavnici nacionalnih institucija iz Bosne i Hercegovine,  javni i kulturni radnici, te ugledni pojedinci  koji su svojim prisutstvom ucinili cast ovom skupu. Pozdravljeni su predstavnici medija, kao i brojni posjetioci.

Nakon pozdravnih rijeci, voditelj dalje besjedi: ”Danas kada znamo ko smo i što smo i kuda idemo , okupili smo se ovdje  da otvorimo sehare naše kulturne riznice, da pozdravimo haznadare ovoga blaga, da svi zapjevamo, pjesmom razgalimo  srca”.

Poslije ovih lijepih rijeci najavljeni su ucesnici:

-          Kemal Monteno
-          Hajrudin Hari Varešanovic
-          Al Dino
-          Rizo Hamidovic
-          Safet Drljan
-          Ismet Agovic
-          Enver Behljuljevic
-          Zikret Muric
-          "BJELOPOLJSKI TAMBURAŠI"
-          "BULBULICE" – Zagreb
-          "PLJEVALJSKI TAMBURAŠI"
-          KUD 'VRELO IBRA" – ROŽAJE


Zabavni dio programa otvorio je Ismeta AGOVICA, koji uz rijedak bendžo instrument,  zanimljivog naziva "džumbus", izvodi izvorne, skoro izgubljene pjesme – "kuca u saz".

U nastavku programa organizator veceri je upoznao prisutne da je briga o baštini i nasljedu jedna od brojnih obaveza Bošnjackog savjeta, kao najviše i jedine organizovane institucije Bošnjaka u Crnoj Gori. Takode je istaknuto da zadatak ove institucije nije samo promocija kulturnog nasljeda svog naroda, vec i odavanje priznanja onima koji su svojim stvaralaštvom i svakodnevnim pregnucem zaslužili da ostanu u sjecanju tog naroda – dodjeljivanjem priznanja za razlicite oblike stvaralaštva.

U  tom smislu , Bošnjacki savjet u Crnoj Gori je prije dvije godine ustanovio  nagrade  za razlicite oblasti stvaralaštva, imenovao ih imenima   znacajnih  ljudi iz svoje istorije. Na sjednici Bošnjackog savjeta od 24. 01. 2009. godine donijeta je odluka da se  ustanove sljedece nagrade:

POVELJA  RIFAT BURDŽOVIC –TRŠO

Dodjeljuje se pojedincima ili institucijama za doprinos u oblastima javnih djelatnosti, politike, ljudskih prava i za doprinos razvoju ideje multietnickog i multikulturnog društva, za istinito svjedocenje o stradanju Bošnjaka , za borbu protiv naciofašizma, širenja ksenofobije , vjerske i nacionalne diskriminacije.

NAGRADA HUSEIN BAŠIC

Dodjeljuje se stvaraocima iz oblasti književnosti, svake druge godine za djela u kojima se afirmiše bošnjacka tradicija i kultura.

POVELJA HUSEIN PAŠA BOLJANIC

Dodjeljuje se zaslužnim pojedincima i organizacijama za oblast obnove, zaštite  i popularizacije kulturno – istorijskog  graditeljskog nasljeda orijentalno-islamske tradicije, za arhitektonska rješenja u skladu s tom tradicijom.

NAGRADA AVDO MEĐEDOVIC

Dodjeljuje se pojedincima ili institucijama za posebne rezultate ostvarene u izucavanju epske i  usmene tradicije i obicaja  Bošnjaka u Crnoj Gori.

POVELJA   HAMDIJA  ŠAHINPAŠIC

Dodjeljuje se pojedincima ili institucijama za posebne rezultate ostvarene u izucavanju, promociji i za afirmaciju etnomuzikološkog nasljeda Bošnjaka u Crnoj Gori.

Dodjela nagrade Ibišu Kujevicu

Dodjela nagrade Ibišu Kujevicu

Na ovoj svecanosti proglašeni su  PRVI  DOBITNICI POVELJE HAMDIJA ŠAHINPAŠIC.

Prije urucivanja povelje, prikazan je video zapis o životu i djelu Hamdije Šahinpašica, koji je pripremio, vrsni znalac etnomuzikološkog nasljeda Crne Gore gospodin Mico Miranovic.

Nakon prezentacije filma prisutni su upoznati da je na sjednici  Bošnjackog  savjeta  u  Crnoj  Gori, održanoj u Bijelom Polju 29.01.2011. godine, jednoglasno donijeta Odluka, a na predlog brojnih pojedinaca , NVO  i institucija, da se Prve   dvije  POVELJE   ’’HAMDIJA  ŠAHINPAŠIC’’, dodijele     Ibišu Kujevicu  i ’’Pljevaljskim tamburašima’’.

Prisutni su upoznati sa  kratkim istorijatom nastanka “Pljevaljskih tamburaša”

Institucionalno bavljenje tamburom u Pljevljima duže je od jednog vijeka. Podsjetimo se da je Tamburaški orkestar ?Gajreta? 1938. godine brojao preko 50 clanova. U reprezentativnom sastavu tog orkestra svirali su Omer i Hamdija Šahinpašic, Kasim i Ismet Hafizagic, Rizah Katana, Avdo Cole, Asim Ljuhar, Alija Icelic – Klepeša, Mustafa Zukovic, Demir Nuhanovic, Hajro Dervic, Hajro Mulovic, Medo Korjenic, Muhamed Sarvan i mnogi drugi Pljevljaci.

Godine 1945. je u Pljevljima formirano KUD „Voloda“, a od prvog dana formiranja u njemu je djelovao i  tamburaški orkestar. Jedan od najboljih tamburaških sastava iz 1950. godine predstavljali su: Kemal i Hadžo Hrastovina, Izet i Ismet Gerina, Hamza Kadic, Šerif Đulovic, Esed Kecevic, Kasim Hafizagic i Safet Cano, koji je bio i rukovodilac tamburaškog orkestra, a poslije njega Tamburaški orkestar je sve do smrti vodio Izet Gerina, osnivac  muzickog sastava pod današnjim imenom. Tri generacije pljevaljskih tamburaša, danas  svjedoce o kontinuitetu bavljenja tradicionalnim muzickim nasljedem. Stopama Izeta Gerine krenuli su sin Zijad, bratic Ibrahim i njihova djeca Amar (Ibrahimov) i Edin (Zijadov). I porodica Hrastovina u tri generacije prenosi sviranje tambure s koljena na koljeno. Pljevaljski tamburaši svojom interpretacijom i nastupima  svjedoce o muzickom nasljedu  Pljevljaka i Pljevalja i svugdje su rado videni. Do sada su snimili cetiri albuma izvornih pjesama, a poslednji je upravo izašao ovih dana.

Dodjela nagrade Pljevaljskim tamburašima

Dodjela nagrade Pljevaljskim tamburašima

Nakon ovog kratkog istorijata izvedene su dvije melodije, bošnjacke sevdalinke  PLJEVALJSKIH TAMBURAŠA.

Prisutnim je predstavljen i drugi dobitnik nagrade gospodin Ibiš Kujevic.

Ibiš Kujevic je završio Višu pedagošku školu u Novom Sadu 1968. godine. Višu koreografsku školu završio je u Zagrebu 1982. godine. Utemeljitelj je KUD „Vrelo Ibra“ Rozaje koje djeluje od 1971. godine, kojim neprekidno rukovodi do današnjih dana. Živi i radi u Rozajama. Ove godine se navršava 40 godina njegovog rukovodenja ovim najuspješnijim foklornim ansamblom, ne samo na ovim prostorima.  Tim povodom Bošnjacki savjet Crne Gore, dodjelom ovog priznanja iskazuje zahvalnost i poštovanje prema stvaraocima, koji su u oblasti foklornog i etnomuzikološkog stvaralaštva dali nemjerljiv doprinos. Cetiri pune decenije ovaj neumorni pregalac i vrstan znalac folklornog i etnomuzikološkog nasljeda  ispisuje svoju velicanstvenu biografiju igrom i pjesmom, dok je KUD “Vrelo Ibra” pod rukovodstvom Ibiša Kujevica postalo rijetko dragocjen biser i institucija koja je širom svijeta pobrala priznanja za folklor.

Clanovi KUD ’’Vrelo Ibra’’ izveli su ĐURĐEVDANSKE OBICAJE BOŠNJAKA PLAVA I GUSINJA u koreografiji Ibiša Kujevica.

Nakon nastupa folklorista iz Rožaja,  predsjednik Bošnjackog savjeta u Crnoj Gori prof. dr  Šerba Rastodera urucio je laueratima zaslužena priznanja.

U ime dobitnika Povelje ?HAMDIJA ŠAHINPAŠIC? zahvalio se  gospodin Ibiš Kujevic!

U pauzama nastupa pjevaca, voditelji su kazivali pricu o nama, podsjecali su nas da smo  od vajkada Bošnjaci.

Tako u jednom dijelu price kažu:

’’Da smo Bošnjaci  znao je i naš Homer sa Obrova – Avdo Mededovic – ciji  je kultni ep “Ženidba Smailagic Meha” proslavio našu epiku, koja se danas izucava na najprestižnijim univerzitetima svijeta od Harvarda do Beca.

U  razgovoru sa Avdom Mededovicem koji je vodio Nikola Vujnovic (31. jula 1935. godine u Bijelom Polju)  pod nadzorom cuvenog profesora sa Harvarda Milmana  Parrya (Perija)  na Nikolino pitanje: Jesu li bili Bošnjaci s vama tada?“, misleci pri tome na one s kojima je Avdo otišao u vojsku, Avdo je  odgovorio „…Iz Sjenice smo otišli mi  iz Bijelog Polja…. Cetiri stotine momaka, sve Bošnjaci se vicemo, Bošnjaci u jedan tabor. Tamo su bili sve Arnauti i Turkuše. Turkuše zovemo mi ove Anadolce.“……………..

A u svom znamenitom epu  Avdo je pjevao:

 

Đe si majka svakoga Bošnjaka,

I svakoga carskog kahrimana.

Došao sam tebe poslužiti,

Zlo i dobro s tobom dijeliti

U nastavku programa nastupili su BJELOPOLJSKI TAMBURAŠI sa dvije izvorne  melodije.

 

Dalje, voditelj kazuje:

Bošnjaci smo jer samo kod nas sin pita oca:

BABO ŠTA JE TO SEVDAH? a otac odgovara:

“TO TI JE SINE -ONO KAD BABO PJEVA A PLACE”

Oj, džamijo, Kara Đul-begova,

Što l’ u tebe cesto grom pucaše?

Il’  u tebe mujezina nema,

Il’  u tebe kamen sa vakufa,

Il’ od neke kletve devojacke…

Da je ovakva  izvorna pjesma inspiracija i današnjim generacijama Bošnjaka uvjerili su nas i ENVER BEHLJULJEVIC I ZIKRET MURIC koji su interpretirali pjesmu  OJ DŽAMIJO KARA ĐULBEGOVA za koju je obradu i aranžman uradio KUJEVIC SULEJMAN BECA!

Sve pjevace u programu pratio je orkestar ”SEVDAH” iz Rožaja!

Kada se pomene bošnjacka muzika, ona se, uglavnom vezuje za muzicki žanr – sevdah, odnosno, pjesmu sevdalinku. Novu verziju sevdalinke odsvirao je na harmonici virtuoz iz Bara prof. SAFET DRLJAN, koji  svoje muzicko umijece neumorno prenosi na generacije mladih u muzickim školama u Baru, Ulcinju i Bijelom Polju.

Dva bulbula svu noc prepjevaše,

U ružici prema Jošanici,

Slušala ih Jošanska devojka

Slušala ih pa im govorila:

“Oj, Boga vi ,dva bulbula mlada ,

Jeste l’ braca il’ ste bratucedi”?

Njoj govore dva bulbula mlada

Nit smo braca , nit smo bratucedi

Vec dva druga iz zelena luga.

Naši Bulbuli došli su nam iz Zagreba. Objedinila ih je ljubav prema sevdahu. Pod sigurnom rukom Ismeta Kurtovica , sevdišu širom planete. Ansambl Bulbuli djeluje pri Kulturnom društvu Bošnjaka Hrvatske ?Preporod?.  Na najnovijem CD su snimili 12 antologijskih sevdalinki, koje u njihovoj interpretaciji podsjecaju na pjesmu bulbula.

BULBULICE  IZ ZAGREBA izvele su tri melodije:

1. MOSTARSKI DUCANI

2. MOJ DILBERE

3. OJ DJEVOJKO ĐIĐO MOJA

Sa kojim su oduševile prisutne u dvorani.

Legenda ex yu prostora, rado viden gost i veliki prijatelj Bošnjaka Crne Gore, KEMAL MONTENO, najavljen je sa dvije melodije, ali je na zahtjev publike otpjevao cetiri i svojim nastupom oduševio publiku.

RIZA HAMIDOVICA nije trebalo posebno najavljivati. Ovacijama je docekan i ispracen.

Pjesme ‘’Snijeg pade na behar na voce’’, ‘’Prebrojana ljeta’’ i druge, oduševile su publiku u prepunoj sportskoj dvorani.

Za mlade koji su masovno došli na ovu manifestaciju, koji su svjesni sebe i svojeg imena, svojeg identiteta, posebno zadovoljstvo bilo je nastup miljenika mladih poznatog imena savremene estrade AL DINA, koji je nastupio sa tri pjesme. Njegovim nastupom publika je oduševljena.

Bošnjaci smo jer ne zaboravljamo one koji nam u amanet ostaviše svoje vijekovima sakupljano stvaralaštvo. Zato se sa ponosom sjecamo barda bošnjackog sevdaha Mehmeda Varešanovica, poznatijeg kao Mehaga Varešanin, od koga je sevdalinku ucio i legendarni Safet Isovic.

Unuka Mehage Varešanina HAJRUDIN HARI VAREŠANOVIC, nije trebalo posebno najavljivati, a njegov izlazak na scenu propracen je ovacijama zadovoljstva i oduševljenja, posebno mladih! Nastupio je sa nekoliko melodija iz svog žanra, ali je sa sevdalinkom dodatno oduševio publiku. Pokazao je da je pravi naslednik cuvenog Mehage Varešanina.

Na bini se Hariju pridružuju i prethodni ucesnici, koji na najljepši nacin završavaju nastup u ovoj divnoj veceri, koja je oduševila sve prisutne.

Na kraju i poruke svima:

Bošnjaci smo jer smo to narodno ime u davni vakat sebi dali…

…pod tim imenom naši preci stvorili su velicanstvenu kulturnu i duhovnu baštinu…

…imamo svoje ime i svoj jezik koji je zvanicno i naucno priznat pod nazivom bosanski…

… tako su nas uvijek nazivali narodi koji su po vjeri kao mi…

… ne pristajemo da budemo bezimen narod… pod jednim imenom ce nas više uvažavati i poštovati…

Voditelji su se na kraju u ime organizatora zahvalili na posjeti i podršci, zahvalili se gradu domacinu Bijelom Polju, brojnim sponzorima koji su pomogli ovu manifestaciju, kao i svima onima koji pokazuju da zajedno možemo mnogo.

www.bosnjaci.org.me

WWW.GUSINJE-PLAV.COM - PLAVSKO-GUSINJSKI CNN


 Redakcija   (9. jun, 2009)  



Tehnicki urednici i web dizajneri: braca Edvin i Edin Hot




Redakcija:

     Rafet Hot         Selim Cekic        Nuki Lucevic     Senad Sehovic     Hamo Mulic.


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Glavna Stranica
Copyright © 2002-2009 www.Gusinje-Plav.com