JEDANAEST GODINA SAMOSTALNOSTI: GUSINJE IZMEĐU PONOSA I IZAZOVA
Danas se navršava jedanaest godina od povratka statusa opštine Gusinje, događaja koji je označio prekretnicu za ovu zajednicu na krajnjem sjeveroistoku Crne Gore. Na sjednici Skupštine Crne Gore, održanoj 26. februara 2014. godine, usvojene su izmjene Zakona o teritorijalnoj organizaciji, čime je Gusinje ponovo steklo status opštine, postavši 23. opština u zemlji. Ključnu ulogu u ovom procesu odigrala je Demokratska partija socijalista (DPS), koja je snažno podržala inicijativu i predvodila političke aktivnosti neophodne za njeno sprovođenje.
  Decenijama unazad, stanovnici Gusinja nastojali su da povrate status koji im je oduzet 1953. godine, kada je ova teritorija administrativno pripojena opštini Plav. Ideja o obnovi statusa postajala je sve glasnija krajem 20. i početkom 21. vijeka, naročito među dijasporom, koja je u velikoj mjeri finansijski podržavala razvoj Gusinja.
  Inicijativa je dobila institucionalni okvir 24. avgusta 2012. godine, kada je Skupština opštine Plav donijela odluku o pokretanju postupka za izdvajanje Gusinja u zasebnu opštinu. Nakon toga, 8. januara 2013. godine, organizovan je konsultativni referendum na kojem je čak 4.688 građana glasalo za obnovu statusa, dok je samo 98 bilo protiv. Ovo je pokazalo jasan stav lokalne zajednice i otvorilo vrata donošenju odluke na državnom nivou.
  Konačno, 26. februara 2014. godine, u Skupštini Crne Gore je ZA zakon glasalo 53 poslanika, dok je jedan bio uzdržan. Posebno značajnu ulogu u ovom procesu odigrao je DPS, čiji su poslanici bili glavni zagovornici izmjena zakona, u saradnji s lokalnim liderima i predstavnicima dijaspore. Podrška tadašnje vlasti bila je ključna u institucionalnom sprovođenju inicijative, a mnogi istaknuti članovi DPS-a isticali su važnost vraćanja statusa opštine za razvoj Gusinja. Odluka je izazvala veliku radost među građanima Gusinja, a već narednog dana organizovano je slavlje na gradskom trgu, kojem su prisustvovali i mnogi Gusinjani iz dijaspore.
  Povratak statusa opštine bio je tek prvi korak u dugom procesu jačanja lokalne samouprave i razvoja infrastrukture. U protekloj deceniji realizovani su brojni projekti koji su poboljšali uslove života u Gusinju, uključujući unapređenje saobraćajne mreže, razvoj turizma i ulaganja u obrazovanje i zdravstvo. Ipak, opština se suočava s ozbiljnim izazovima. Najveći problem ostaje odlazak stanovništva, naročito mladih, koji u potrazi za boljim životnim uslovima odlaze u veće gradove Crne Gore ili u inostranstvo. Uprkos podršci dijaspore, ekonomske prilike u Gusinju i dalje nisu dovoljno razvijene da bi se zaustavio trend migracija.
  Jedanaest godina nakon povratka statusa opštine, Gusinje se nalazi na raskršću između prošlosti i budućnosti. Dok se s jedne strane ponosi svojim istorijskim identitetom i uspjehom u ostvarivanju samostalnosti, s druge strane se suočava s izazovima modernog razvoja.
  Obilježavanje ovog datuma prilika je da se osvrnemo na postignuto, ali i da razmislimo o budućim koracima koji će osigurati prosperitet opštine. Očuvanje kulturnog i prirodnog nasljeđa, jačanje ekonomije i zadržavanje stanovništva ostaju prioriteti za godine koje dolaze.
  Za Gusinje, 26. februar nije samo datum u kalendaru – to je simbol istrajnosti, zajedništva i nade u bolju budućnost.
  U ime Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista Gusinje i svoje lično ime, čestitam dan povratka statusa opštine Gusinje.
  Demir Bajrović, predsjednik OO DPS Gusinje