www.Gusinje-Plav.com


U posjeti Halilu Derviševiću, stočaru kod Gusinja
INZENJER ČUVA OVCE
Halilov sir i kajmak u američkim domovima
"Vise volim selo Grncar nego da mi date cijelu Ameriku", kaze Dervisevic
GUSINJE - U selu Lijevi Grncar, u zaseoku "Dervisevici" - na pola puta koji vodi ka prelazu na granici Grncar Vrmosa, nalazi se porodicna kuca i farma ovaca porodice Halila Dervisevica, rudarskog inzenjera.
Dervisevic je jedan od najuspjesnijih stocara u plavsko-gusinjskoj dolini. Mlijecni proizvodi - kao sto su sir i kajmak nadaleko su poznati sa ove farme.
Na mnogim prezentacijama mlijecnih proizvoda u nasoj zemlji i regionu Halil Dervisevic je pobrao mnoga priznanja, diplome i plakete za visok kvalitet proizvoda. To potvrdjuje podatak da se vec nekoliko godina mlijecni proizvodi sa ove farme nalaze na trpezama nasih iseljenika iz Gusinja u mnogim gradovima SAD-e, Zapadne Evrope, Skandinavije i drugih zemalja. U mnogim retoranima u ovim zemljama njegovi mlijecni proizvodi sluxe gostima kao jedinstveni specijalitet.

NEKADASNJI RUKOVODILAC
- Kao rudarski inzenjer radio sam u Kosovskoj Mitrovici u kompaniji "Trepča" u mjestima "Stari trg" i "Prvi tunel" kao rukovodilac flotacije, koja je po proizvodnji olova i cinka bila druga u Evropi. Tamo sam radio 27 godina (beneficiran radni staz) sve do ratnih desavanja na Kosovu, a onda sam sa porodicom dosao u zavicaj, u moje selo Lijevi Grncar kod Gusinja. Shvatio sam da mi nema druge nego da se bavim stocarstvom i da tako nastavim porodicnu tradiciju. Nijesam se pokajao - kaze Dervisevic.
- Na samom pocetku kada sam krenuo sa aktivnostima oko formiranja farme ovaca - da mi nije bilo podrske moje porodice tesko bih sam mogao nesto vise da uradim. Sada na mojoj porodicnoj farmi imamo 60 ovaca a s proljeca isto toliko i jagnjadi. U ljetnjem periodu imamo oko 150 ovaca. Ovce su sorte "pesterska sora" koje se jagnje dva puta godisnje. Svake godine sa stadom ovaca izdizemo na planinu Zeletin, koja je od ovog sela udaljena 13 kilometara. Svakog 13.jula organizujemo tradicionalno druženje sa prijateljima i rodjacima kada se strižu ovce.
On dodaje da su mu rodjaci ove godine iz Njujorka poslali dolare da na planini Zeletin izgradi planinsku kucu za svoje potrebe, a koja ce svakako biti od znacaja za skladistenje mlijecnih proizvoda po savremenim standardima.

COBANA NI ZA LIJEK
Stocari koji imaju vise od stotinu ovaca i druge krupne stoke imaju velikih problema kako da u ljetnjem periodu obezbijede sobane.
- Niko nece da radi kao cobanin u Gusinju i okolini, pa su mnogi stocari primorani da ih dovode sa Kosova, Albanije, BiH-e i drugih zemalja regiona. Svi oni imaju veoma dobru platu za nase uslove koja se krece od 400 do 500 eura, obezbijedjena hrana i smjestaj.

UDRUZENJE STOCARA
- Nas nekoliko uzornih stocra trazimo da se bolje organizujemo na podrucju opstine Gusinje, formirano udruzenje stocara, i tako stvorimo adekvatne uslove za rad. Ostaje nada da ce nam novoformirana opstina Gusinje i Ministarstvo poljoprivrede podrzati u svim našim zahtjevima. Trenutno jedina moja zelja je nabavka traktora sa svim potrebnim prikljuccima, jer imam veliko imanje i bez mehnizacije nema rada, kaze Halil. Sto se tice plasmana mlijecnih proizvoda i viskova mesa tu nema nikakvih problema. Sir i kajmak idu kao alva. Kupci - moji stari prijatelji dodju u toku ljeta i kupe kacu sira i kacu kajmak. To rade godinama. Sto se tice plasmana viskova mesa - takodje nema problema. Sve sto imam za prodaju plasiram kompaniji "Gradina" u Rozajama, istice Halil.

ODBIO ODLAZAK ZA AMERIKU
- Imao sam priliku da odem da zivim i radim u SAD, ali sam ponudu glatko odbio. Ovo cime se sada bavim ne bih mijenjao ni za kakav drugi posao. Slobodno napisite, da vise volim selo Grncar i Gusinje, moj zavicaj, nego da mi date cijelu Ameriku. Zato apelujem na mlade da ne odlaze sa svojih ognjista, nego da ovdje formiraju svoj mali biznis i porodicu, i late se posla i pocnu da se bave poljoprivredom i stocarstvom. Da ne gube vrijeme cekajuci posao na birou za zaposljavanje. Dolaze bolji dani, jer iduce godine se zavrsavaju gradjevinski radovi na putu Gusinje - Podgorica preko teritorije Republike Albanije, i svi proizvodi moci ce se voma brzo plasirati ovim kracim putem do Podgorice. Bice to nas put - u novi i srecniji zivot, rekao je na kraju Halil Dervisevic, inzenjer, koji sa ponosom cuva svoje ovce.
Tekst i foto: R.Gruda


WWW.GUSINJE-PLAV.COM - PLAVSKO GUSINJSKI CNN


 Redakcija   (9. jun, 2009)  



Tehnicki urednici i web dizajneri:  advokat Edvin Hot i Edin Hot (J.D.)




Redakcija:

     Rafet Hot         Selim Cekic        Nuki Lucevic     Senad Sehovic     Hamo Mulic        Mirza Vukelj      Radoncic Miso


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Glavna Stranica
Copyright © 2002-2015 www.Gusinje-Plav.com