www.Gusinje-Plav.com
NAŠ MOTO JE BOŠNJAŠTVO I ISLAM BEZ GRANICA

Interview:
Dr. Bajram ef. Mulic
predsjednik Islamske Zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike

Dodjimo u Jeksonville u ime Allaha da se družimo i budemo zajedno. Oprostimo jedni drugima. Mi smo jedni drugima najbolji dar. Ne zaboravimo, zajedništvo je milost Božja, podvojenost je kazna Njegova. Sjetimo se Allahovih rijeci: „Svi se cvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte“ (Kur'an 4:103) Nikako ne smijemo ignorisati rijeci Muhammed a.s.: „Dužnost vam je da se držite zajednice, a cuvate rascjepa, jer zaista je šejtan uz pojedinca, a od dvojice je vec udaljeniji. Ko hoce sredinu dženneta, nek se drži zajednice. Koga veseli (njegovo) dobro djelo, a žalosti se zbog lošeg djela, pa to vam je vjernik.


SabaH: Poštovani ef. Mulicu Vi ste prvi imam IZ Bošnjaka Plav i Gusinje u Njujorku, kao i predsjednik Islamske Asocijacije Bošnjaka Sjeverne Amerike IABNA, kako uskladite ove dvije odgovorne funkcije skupa sa porodicnim obavezama?

Da, ja sam prvi imam i osnivac džemata Ali-Pašine dzamije u New Yorku poznatog kao “Plav-Gusinje u New Yorku” vec 17 godina. U džematu deset godina imam i drugog imama asistenta i administratora Kemal-ef. Bekteševica. Iznjedriti ovaj džemat, to je moj, ako smijem reci, životni projekat ili vakuf. Došao sam još 1991 sa svojih 21. godina i uz Allahovu pomoc, uspio sam formirati, održati, ojacati i ustabiliti jedan od vjerovatno najjacih džemata Bošnjacke dijaspore u svijetu. Sve je pocelo od nule, volunterski sam radio 6 godina, zajedno smo rasli ja i moj džemat i nije bilo lahko uskladiti sve profesionalne i porodicne obaveze. 2003, kada smo u St. Louisu osnovali IABNU krovnu organizaciju bio sam pocašcen da budem na njenom celu – što je dosta cesto, da budem iskren, išlo na uštrb džemata. Nakon šest godina, za koji dan ako Bog da predacu “štafetu” gl. imamu jer ako hocemo jaci nivo krovne organizacije, njen predsjednik treba da bude vrhovni glavni imam. Pošto glavne imame postavlja direktno Reisu-l-Ulema naša veza sa Rijasetom bice još cvršca, ako Bogda. Naravno, biti predsjednik krovne vjerske zajednice je velika cast ali i ogromna odgovornost. U realnosti malo je toga u tvojoj moci a puno se ocekuje. Nemaš ni izbliza sve što ti treba, a svi upiru prstom u tebe. No, uvijek je tako u pocetnim fazama organiziranja. Mene je Gospodar stvorio da podnesem ovo historijsko breme i ja sam ponosan što sam obnašajuci funkciju predsjednika postavio temelje jednoj instituciji koja treba da nas ako Bog da nadživi. Necemo žuriti sa formiranjem Mešihata, ali trudicemo se da stvorimo što bolje uslove da svaki džemat vidi svoj interes i snagu u našoj krovnoj organizaciji bez obzira kakvo ime ona nosila.


SabaH: Recite nam trenutnu strukturu organizacije IABNA?

IABNA ima svoj zakonodavni i predstavnicki organ tj. Sabor citaj Skupština džemata, gdje su delegati sabornici (obicno tri sabornika po džematu, obicno dvije trecine su civili). Izvršni organ je upravni odbor koji ima sedam clanova, ima dva gl. imama jedan za SAD drugi za Kanadu, ima sedam regionalnih gl. imama i Savjet imama. Po statutu, može se formirati i Savjet predsjednika džematskih odbora, omladinsko udruženje, udruženje žena itd. ali za sve ce trebati više vremena i dobre volje.


SabaH: Iz kojeg razloga se desilo da od strane nekoliko sjevernoamerickih džematskih odbora i imama ima toliko otpora prelasku IABNE u Mešihat?

Kad su na pomolu veliki projekti od vitalnog znacaja šejtan je tada najjaci. Mislim da ne postoji džemat na podrucju Sjeverne Amerike da osporava ideju reorganizacije IZ u Mešihat. Isto tako, Rijaset IZ I Reisu-l-Ulema podržavaju reorganizaciju naše IZ. Postoje neki džemati koji možda osporavaju sam proces ili misle da je malo preuranjeno. Svakako, to je njihovo pravo a vrijeme ce pokazati koliko su bili u pravu. Mislim da je njihov stav poprilicno generiran ne odlucnošcu Sarajeva da transparentnije i nedvosmislenije podrži proces reorganizacije IZ na ovim prostorima. Ta dvosmislenost stvara vakum, i po prirodi stvari svaki vakum se popuni. U ovom slucaju, problemi koji su nastali u Njemackoj poslije novoformiranog Mešihata glavni su "izgovor" Sarajeva da mi moramo, kako kažu, malo pricekati. Pa, pricekacemo. Postoji realna bojaznost da ne bude malo kasno jer odugovlacenjem se stvara nepotreban nezdrav prazan prostor. Zato sam na Saboru u Sarajevu insistirao da se na nas iz BiH treba gledati kao na stratešku investiciju ne samo islamske zajednice vec i države BiH, te Bošnjaka opcenito. Te, ako nam se oklijeva pomoci da nam se ne odmaže. Ovamo živi na stotine hiljada Bošnjaka, americkih državljana. Ovo je zemlja gdje se kroje i prekrajaju najvažnije odluke na svijetu. Profiliranjem institucije Mešihata napravljen bi bio veliki iskorak ne samo u smislu kohezivnijeg povezivanja džemata vec i u predstavnickom smislu šire Bošnjacke zajednice na ovim prostorima. To bi mnogo znacilo i za nas ovdje kao i u u BiH, zar ne? Zamislite da je Rijaset još 1995 ovamo poslao 20 kvalitetnih imama da rade na formiranju džemata i organiziranju naše zajednice ovdje – gdje bi mi danas bili!


SabaH: Zašto su neki imami pokrenuli citavu kampanju protiv Vas i glavnog imama u USA Senad ef. Agica, šaljuci ultimativna pisma rukovodstvu IABNE, svim džematima ovdje, u Rijaset i osobno Reis-Ulemi Dr. Mustafi ef. Cericu?

Nije mi poznato da je neko od imama, mojih dragih kolege pokrenulo citavu kampanju o kojoj govorite. Moguce je mozda da se neki koriste njihovim imenima. Kad sam nedavno bio u Sarajevu cuo sam da ih odavde zatrpavaju nekakvim pismima i faksovima - ali, to više ne pije vodu. Tamo su spomenuli neka imena nekih pošiljaca koji u domenu islamske zajednice ovdje i tamo ne posjeduju kredibilitet. Ta pisanja su više rekla o onima ko ih je sa mržnjom i tendencijom pisao, vjerujte. Postoje neke naznake, cinjenica je, da su par imama "stala na pogrešnu stranu historije" kako jednom rece kolega Senad-ef., ali Allah najbolje zna, vrijeme ce pokazati. Vrijeme je najbolji mufessir, tumac. Ne bih želio špekulisati o njihovim motivima, ali mislim da nije fer prema vecini kolega imama koji drugacije misle od njih i poštuju hijerarhiju u Islamskoj Zajednici. Nazalost, "demarkaciona linija" medju džematima upravo je napravljena tamo gdje je doslo do nesporazuma u vezi KBSA što je najbolji pokazatelj pozadine problema. Ko je koga upotrijebio, politika vjeru ili vjera politiku ostaje da se vidi.
Reci cu i ovo: Mislim da nikako nije dobro što nam dnevna politika oko KBSA polako ulazi pod kožu IZ jer cijena može biti pukotine ili slabljenje IZ, a to je preskupo za jednu malu dnevno-politicku avanturu.


SabaH: Kada se zna sa koliko uspjeha radi Islamska Zajednica Bošnjaka Plav i Gusinje na cijem si celu, uz milionske vrijednosti vlastitih objekata, skoro u centru Njujorka, kako se može desiti da nekoliko pojedinaca, koriste svaku priliku da posredno ili neposredno vode protiv Vas prosto receno medijsku hajku vec nekoliko godina?

Svako od nas ima svoje prijatelje i neprijatelje. I poslanici Božji su imali svoje neprijatelje. Možda je kritika ponekad dobra za nas – narocito, ako je na mjestu. Ali, nije fer prema našoj zajednici, koja je od ciste nule, sticajem pozitivnih okolnosti, mojim angažmanom, ostvarila toliko uspjeha. Nije mali uspjeh za tako kratko vrijeme okupiti toliki svijet i odkupiti tri objekta u najskupljem gradu Amerike i to u gotovini bez kamata i bilo kakve odplate. Postoje razni centri kojima je naš džemat trn u oku i koji danonocno rade na postavljanju smutnje medju džematlijama te minimiziranju naših uspjeha. Zavist i ljubomoru ne treba iskljuciti kao faktore. Mi se koncentrišemo na buducnost i nemamo vremena da citamo dokolice koje neko izgovara ili piše lijececi svoje komplekse. Ta medijska hajka možda baš više govori o onima koji je vode i nas klevete. U Kur'anu stoji da se vijesti trebaju provjeravati. Vijest formira svijest. Zato svaku informaciju treba dobro provjeriti prije nego je prihvatimo. S druge strane, ja sam javna licnost i samim time sam na meti da budem i hvaljen i kudjen. Naš moto je Bošnjaštvo i islam bez granica. Mi vjerujemo da se Bošnjaštvo i islam ne mogu ograditi granicama.

Nas Bošnjaka ima mnogo više vani Bosne i Hercegovine nego unutar nje. Kada se govori o Plavu i Gusinju, ova mjesta su tolike godine bili dio Bosanskog ejaleta da su nam obicaji i tradicija ostali isti ili slicni Bošnjacima Bosne, posebno krajišnicima i hercegovcima. Agresiju na BiH Plavljani i Gusinjani su uvijek doživljavali kao agresiju na Plav i Gusinje zato su davali svoje živote, žrtvovali svoje sinove i kceri, materijalno pomagali. Nekima i ta žrtva nije dovoljna i smeta!


SabaH: Za nepunih heftu dana na Susretima Bošnjaka u Jaksonville, Florida održace se i Sabor (6. Skupština) IABNA-e, šta ocekujete i kojim putem ce IABNA usmjeriti svoje djelovanje?/

Prvo: Cast mi je da sve vase citaoce širom Amerike i Kanade u ime naše krovne zajednice Islamske Zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike (IABNA) pozovem na ovogodišnje tradicionalne 14. Susrete Bošnjaka i 6. Sabor IZ, koji ce se, ako Allah da, održati u Jacksonvilu, FL od 22. do 24. maja 2009. Godine.
Dalje, vjerujem da ce sve proci u najboljem redu. Izabracemo novi upravni odbor, novog predsjednika Sabora IZ. Postici cemo konsenzus po svim važnim pitanjima vezano za reorganizaciju IZ na ovim prostorima. Mislim da turbulencije u i oko KBSA nece uspjeti da uzdrmaju IZ. Svima je jasno da IZ mora opstati kao jedinstvena institucija koja stoljecima cuva i njeguje naše Bošnjacko bice iznutra. Sve drugo je prolazno.
Naša je najiskrenija želja da se dva „krila“ KBSA opet spoje i ujedine. Ako egoizam ipak nadvlada i bude jaci od nas, a licni interesi i ambicije zasijene opšte, mi cemo biti primorani da se pomirimo sa realnošcu tj. dvije organizacije. Po svemu sudeci to nam je izgleda sudbina. Po meni, ni to nije veliki problem. Problem je ako dvije organizacije krenu u rivalstvo i ekskluzionizam. Onda svrha njihovog postojanja ide u ambis.

SabaH: Neizbježno pitanje ove godine medu Bošnjacima Sjeverne Amerike. Gdje je linija dodira a gdje granica preko koje se ne prelazi izmešu dvije krovne organizacije Bošnjaka u Sjevernoj Americi IABNE I KBSA?

Kada smo formirali krovne organizacije Bošnjaka na ovim prostorima ideja vodilja je u osnovi bila da dvije krovne organizacije brane i hrane Bošnjacko bice na ovim prostorima, i to s’vani i iznutra. Kongres Bošnjaka vani – politicki, IZ iznutra – duhovno i vjerski. Nažalost, usudicu se kazati, KBSA je vremenom postajao ciljem sam za sebe. Nije stvorio odgovarajucu infrastrukturu u “grass ruthu”. Ljudi koji su okupirali odbore manje više su zauzeli mjesta mladim, školovanim i progresivnim snagama tako da je od jedne solidne ideje kao sto je Kongresa Bošnjaka napravljeno zarište oko koga se vode bespotrebne borbe što je moralo rezultirati ovim što se desilo. Pošto se sve desilo u dvorištu IZ na plecima naših lokalnih džemata, zamalo da nam se nije obilo o glavu, baš nama u IZ-i. Zato blizina vjere i politike nije baš zdrav spoj. Cim se u bogomoljama pocne baviti dnevnom politikom odmah se stvore nekakve struje i tabori. To odmah vodi podjelama i pucanju zajednice, zar ne?

SabaH: Vi ste mlad covjek koji je stekao visoko obrazovanje u USA. Koliko to znaci u Vašem životu i sa koliko uspjeha jedan vjerski lider može da radi na akademskom polju, nauke koja nije direktno vezana za teologiju?

Naukom se otvaraju horizonti života. Kada neko završi velike škole tek tada pocinje da stvarno uci i stvara. Jer tek tada je dobio “alatke” koje su mu bile potrebne da postavlja stvari na svoje mjesto. Mnogo mi znaci u životu što je neko meritoran, u ovom slucaju univerzitet, potvrdio da sam sposoban da sam koristim svoje znanje i intelekt. Diploma magistra ili doktora nije ordenje ili titula za hvalisanje, ona samo znaci da neko ko je njen posjednik ima sposobnosti i potencijale da nauci, da bude kompetentan u odredjenoj struci. Nama su danas potrebniji oni koji mogu da se uhvate u kostac sa izazovima mjesta i vremena od onih koji nosaju akademska zvanja a zive u iluzijama. Moj motiv na akademskom polju generalno je da probam pomiriti islamske doktrine i islamski sistem vrijednosti sa izazovima modernog doba u kome zivimo i radimo. Svakodnevni angazman u džematu oduzima mi ogromno vrijeme. Biti imam u dijaspori je biti zauzet 24/7 što znaci da se za akademsko polje nema dovoljno vremena. Zato ozbiljno razmišljam da se polahko rasteretim ogromnih obaveza i više posvetim akademskom radu ako Bog da.


SabaH: U životu svakog od nas postoji dio za koji mislite da ga trebate usavršavati i dovesti do savršenstva da je sa njim zadovoljan i Bog i ljudi?

Ne postoji ni jedan dio u mom zivotu za koji mislim da ga ne trebam usavršavati. Covjek uci i usavršava se od kolijevke pa do groba. Prioriteti su blagost, bogobojaznost i lijepo ponašanje. Ko posjeduje i usavršava ova tri svojstva, s njim ce biti zadovoljan i Bog Dragi i ljudi.


SabaH: Na kraju ovog intervija Vaša poruka našem svijetu ovdje?

Dodjimo u Jeksonville u ime Allaha da se družimo i budemo zajedno. Oprostimo jedni drugima. Mi smo jedni drugima najbolji dar. Ne zaboravimo, zajedništvo je milost Božja, podvojenost je kazna Njegova. Sjetimo se Allahovih rijeci: „Svi se cvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte“ (Kur'an 4:103) Nikako ne smijemo ignorisati rijeci Muhammed a.s.: „Dužnost vam je da se držite zajednice, a cuvate rascjepa, jer zaista je šejtan uz pojedinca, a od dvojice je vec udaljeniji. Ko hoce sredinu dženneta, nek se drži zajednice. Koga veseli (njegovo) dobro djelo, a žalosti se zbog lošeg djela, pa to vam je vjernik." Na kraju, pripazimo i na ovo upozorenje Allahova Poslanika Muhameda a.s.: “Nemojte jedni druge mrziti, nemojte jedni drugima zaviditi, niti jedni drugima okretati leda i prekidati medusobne komunikacije, nego budite Allahovi robovi, braca! “ Es-selamu alejkum ve rahmetullahi, ve berekatuhu!

Razgovor vodio: Sukrija Džidžovic


BUDITE U TOKU ZBIVANJA - WWW.GUSINJE-PLAV.COM



Urednici Saradnici


Contact us | P-G Studenti | Knjiga Gostiju | Glavna Stranica
Copyright © 2002-2009 www.Gusinje-Plav.com